Alkoholizm od ładnych już paru lat uważany jest za chorobę. chorób, które są nieuleczalne.

7 lipca, 2021 0 przez admin

Alkoholizm już od ładnych paru lat uznawany jest za groźną chorobę. Możemy bez wahania wpisać go w bardzo szeroki wachlarz chorób związanych z uzależnieniem, które tylko za pomocą specjalistycznej terapii udaje się pokonać. Tutaj musimy podkreślić, że pokonanie tej choroby nie oznacza całkowitego wyleczenia.

Alkoholizm należy bowiem do tej kategorii chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia. Znaczy to, że uzależnionym od alkoholu zostaje się na całe swoje życie. Jednak życie to może przebiec inaczej. Uzależnienie wcale nie powinno go determinować. Żeby jednak tak się stało, niezbędna jest fachowa opieka nad osobą uzależnioną. Jeżeli ktoś pragnie przezwyciężyć uzależnienie, najlepszym miejscem do tego jest profesjonalna klinika leczenie w której posiada rzeczywiście charakter kompleksowy. Pobyt w tego typu miejscu zapewnia 1-szy a także główny warunek skutecznego leczenia – wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora musi też odbyć detoks. Detoks jest niezbędne, nie tylko do prawidłowej oceny fizycznego stanu osoby chorej, lecz również do pokazania jej, jak głęboko choroba zakorzeniła się w jej psychice. Ponieważ tak naprawdę walka o przezwyciężenie choroby toczy się w jej głowie. I to właśnie dlatego psychologiczny aspekt choroby alkoholowej jest tak istotny. Leczenie alkoholizmu Lublin zawsze wymaga wielkiego zaangażowania pacjenta. Jeśli ktoś nie zamierza się leczyć, o ile nie ma w sobie chęci do walki, bardzo trudno wyczekiwać dobrych skutków.

Lekarze wiedząc o tym na samym początku pracują nad podejściem swoich własnych pacjentów. Tych, którym brak motywacji, próbują w pełni zaangażować. Tych jednakże, którzy chcą za wszelką cenę walczyć, odpowiednio wspierają w podtrzymaniu tej determinacji. W momencie kiedy spostrzegają, że pacjent jest zdeterminowany, że ich pacjent pragnie walczyć, podejmują kolejne kroki. W trakcie następnego etapu terapii starają się dotrzeć do sedna kłopotu. Ponieważ sam alkoholizm nim nie jest. On jest efektem. Bodziec, który popchnął ich pacjenta do picia, leży zawsze gdzieś poza nim. I to jego sprecyzowanie jest wtedy priorytetem. Dopiero poznanie powodu, umożliwia przejść do kolejnych etapów. To oczywiście wymaga czasu. Ale warto go wygospodarować, żeby w końcu wyzwolić się od demona w swojej głowie, który doprowadził to tego, że pacjent znalazł się w takim, a nie innym położeniu. A kiedy to się uda, można przejść do kolejnego etapu. Celem tego etapu jest nauczenie osoby chorej, jak sobie radzić podczas stresu. A z jakiego powodu? Ponieważ w szczególności w takich momentach przychodzi wielka ochota sięgnięcia po używkę. Ponadto pacjent uczy się również odmawiania alkoholu ludziom trzecim oraz radzenia sobie ze świadomością, iż nawet jego niewielka dawka może spowodować nawrót choroby.

Psychologiczny aspekt leczenia alkoholizmu jest bardzo istotny. Możemy wręcz stwierdzić, że nie ma efektywnej terapii, bez współpracy z psychologiem. Leczenie farmakologiczne, oczywiście potrafi także dać bardzo dobre wyniki, lecz musi być ono pracą z psychologiem uzupełnione.