Szczypta historii

Szczypta historii

Posiadłości Beeskow oraz Friedland należały w XII w. do Dolnych Łużyc (dłuż. Dolna Łužyca, niem. Niederlausitz, głuż. Delnja Łužica, łac. Lusatia Inferior), krainy historycznej położonej w Niemczech i Polsce nad środkową Sprewą i dolną Nysą Łużycką.

Obecnie Dolne Łużyce wchodzą w skład kraju związkowego Brandenburgia i w bardzo niewielkim stopniu Saksonia, a w Polsce znajdują się w granicach województwa lubuskiego. Część mieszkańców wciąż używa języka dolnołużyckiego (podobnego do języka polskiego).

Bogate dzieje

Czasy średniowieczne przypominają zamki w Beeskow i Friedland, które należały do rycerzy von Strele, jednego z najbardziej wpływowych rodów na tamtym terenie, w latach 1202 -1879 właścicieli kilku zamków i miejscowości.

zabytki Zamek Beeskow

Zdjęcie: Konrad Królikowski

Od pierwszej połowy XVI wieku posiadłość Friedland była własnością joannitów (kawalerowie maltańscy), wpływowego katolickiego zakonu rycerskiego.

Beeskow był własnością biskupów diecezji lubuskiej, a w XVII w. został włączony do Brandenburgii. W XVI i XVII w. miasto zostało niemal kompletnie zniszczone w wyniku wielkich pożarów. Ponowny rozkwit nastąpił w XIX w. m.in. w wyniku budowy linii kolejowej i dworca i włączenia miasta do niemieckiej sieci kolejowej. Od 1836 r. Beeskow leżał w pruskiej prowincji Brandenburgia. Miasto mocno ucierpiało w kwietniu 1945 r. w wyniku ostrzału artyleryjskiego przeprowadzonego przez armię sowiecką. Po wojnie do zjednoczenia Niemiec w 1989 r. w granicach Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Dziś jest siedzibą władz miejskich i stolicą powiatu Oder-Spree.

Cenne zabytki

Pomimo trudnej historii, w regionie Sprewy-Beeskow-Schwielochsee zachowało się wiele cennych zabytków. Warto pospacerować po starówce w Beeskow, obejrzeć mury obronne z XV w., zamek oraz kościół Mariacki.

starówka Beeskow

Zdjęcie: Konrad Królikowski

 

Warte obejrzenia są też zamki we Friedlandzie oraz pałace w Kossenblatt (dawna rezydencja króla Prus Fryderyka Wilhelma I), Groß Rietz i Lindenberg.

pałac Groß Rietz

Zdjęcie: Frank Kühl