Fundacja Augusta Biera

Fundacja Augusta Biera

W centrum wsi Sauen (ok. 18 km na północ od Beeskow) mieści się Ośrodek Informacji Fundacji Augusta Biera (Stiftung August Bier).

August Bier był niemieckim chirurgiem, profesorem medycyny na uniwersytetach w Greifswaldzie, Bonn i berlińskiej klinice Charité, pionierem badań nad znieczuleniem rdzeniowym.

Jak chirurg August Bier uzdrowił las

W 1912 r. Bier nabył majątek Sauen i zaczął uzdrawiać… otaczający las sosnowy, wprowadzając do niego drzewa liściaste. Operacja się udała i dzięki zmianie las pełni nie tylko funkcje gospodarcze, ale też ekologiczne i społeczne. Ten eksperyment już w latach 30. XX wieku przykuł uwagę niemieckich leśników, którzy wtedy byli oddani kultowi sosny. Gdy przekonali się do koncepcji prof. Biera, Sauen wyznaczył kierunek rozwoju współczesnego leśnictwa Brandenburgii.

Z audioprzewodnikiem przez las

Fundacja Augusta Biera zaprasza na wycieczki po lesie. Poznasz las z czasów działalności profesora Biera i jego stan obecny. Oryginalną formą są wycieczki konne z przewodnikiem. Jeżeli potrafisz jeździć na koniu, wybierz się na jedną z tras (10 km lub 20 km). Tutaj znajdziesz więcej informacji.

Fundacja August Bier w Sauener Wald

Zdjęcie: Frank Kühl

Dla piechurów przygotowano 3-kilometrową urozmaiconą ścieżkę edukacyjną z 11 stacjami. W Ośrodku możesz wypożyczyć audioprzewodnik (w języku niemieckim, opłata 2,50 euro + zastaw) lub ściągnąć plik mp3 na swój smartfon. Ścieżka edukacyjna zaczyna się we wsi Sauen i ma długość 3 km. Ściągnij ulotkę z mapą. Można również pożyczyć urządzenia GPS i pobawić się w znajdowanie skarbów, uprawiając geocaching.

Geocaching - Pudełko do geocachingu ułożne na ziemi

Foto: Settergren, Creative Commons

Wieś z przyszłością

Warto przejść się po wsi Sauen. Blisko Centrum Informacji znajduje się willa, w której mieszkał prof. August Bier. Teraz mieści się tutaj dom pracy twórczej berlińskiego Uniwersytetu Sztuki. W pobliskim lesie można znaleźć grób profesora. Mieszkańcy tej niewielkiej wsi słyną z dużej aktywności – odnawiają zabytki, dbają o estetykę miejsca, a także prowadzą skuteczne działania zmierzające do przyciągnięcia nowych mieszkańców. Dlatego w 2016 r. Sauen zwyciężyło w konkursie „Nasza Wieś ma Przyszłość”.

 

Save

Ziegeleiweg 1 15848 Rietz-Neuendorf / OT Sauen

Kontakt:

Stiftung August Bier
Ziegeleiweg 1
15848 Rietz-Neuendorf / OT Sauen
+49 33 67 27 27 59
http://www.stiftung-august-bier.de