Zamki i pałace

Zamki i pałace

Duch przeszłości unosi się w zamkach i pałacach. Niektóre są własnością prywatną, ale część zyskała drugie życie – jako lokalne ośrodki kultury, miejsca integracji, obiekty muzealne. Sprawdź, jakie niespodzianki czekają tu na Ciebie.

Pałac Kossenblatt - ulubiony pałac króla Prus

Lindenstraße 43A, 15848 Tauche, Niemcy

Pałac Groß Rietz - barokowa perła

Nebenstraße 4, 15848, Rietz-Neuendorf, Niemcy

Pałac Lindenberg - dobra rycerskie

Hauptstraße 20, Tauche, Niemcy

Zamek Beeskow - zamek wodny

Frankfurter Straße 23, Beeskow, Niemcy

Zamek Strele we Friedlandzie

Pestalozzistraße 3, Friedland, Niemcy

Pałac Sauen - dobra Augusta Biera

Zum Anger 8, Rietz-Neuendorf, Niemcy

Pałac Kossenblatt - ulubiony pałac króla Prus

Pałac Kossenblatt

Zdjęcie: Frank Kühl

Barokowa rezydencja została wzniesiona w latach 1702-1712 według projektu holenderskiego architekta van Spieren z Haarlemu na zlecenie rodziny von Barfus. W 1736 r. nabył go król Prus i elektor Brandenburgii Fryderyk Wilhelm I. Służył mu głównie jako zamek myśliwski. Wilhelm I lubił też malować – jest tutaj 40 portretów spod jego pędzla.

Kossenblatt park

Zdjęcie: Frank Kühl

Trójskrzydłowy pałac otoczony ogrodem położony jest na wyspie na Sprewie. Jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Save

Save

Save

Save

Save

Kontakt:

Schloss Kossenblatt
Lindenstraße 43a
Tauche

Pałac Groß Rietz - barokowa perła

pałac Groß Rietz

Zdjęcie: Frank Kühl

Pałac we wsi Groß Rietz został zbudowany w latach 1693-1700 według projektu niderlandzkiego architekta Cornelisa Ryckwaerta na zlecenie właściciela – pruskiego marszałka Hansa Georga von der Marwitza. Barokowy pałac w otoczeniu parku stanowi jeden z najlepszych przykładów budownictwa pałacowego w Brandenburgii.

W roku 1990 majątek przeszedł w ręce przedsiębiorstwa Brandenburgische Schlösser GmbH, które zajmuje się renowacją zabytkowych rezydencji. W 2012 r. zakończył się remont pałacu.

Save

Save

Save

Save

Kontakt:

Schloss Groß Rietz
Nebenstraße 4
15848 Rietz Neuendorf / OT Groß Rietz
http://www.schloesser-gmbh.de/07-gross-rietz-en.php

Pałac Lindenberg - dobra rycerskie

Barokowy zespół pałacowy powstał w XVII w. na pozostałościach średniowiecznej budowli. Obejmuje m.in. dwuskrzydłowy pałac, stodołę, remizę z kuźnią i ogrodem. W 1903 r. majątek nabył Wilhelm Colsman, potomek rodziny przedsiębiorców z Nadrenii Północnej-Westfalii, który rozwinął tutaj działalność w branży rolniczej. Dziś pałac jest tylko częściowo zamieszkany.

Park w stylu krajobrazowym

Park został zaprojektowany przez Ludwiga Lessera, pierwszego niezależnego architekta ogrodowego w Berlinie. To jedyny zachowany park w stylu krajobrazowym tego architekta.

Muzeum Pogody

Bedąc w Lindenbergu trzeba koniecznie odwiedzić interesujące Muzeum Pogody.

Wettermuseum

Zdjęcie: Frank Kühl


Kontakt:

Schloss Lindenberg
Hauptstraße 20
15848 Tauche

Zamek Beeskow - zamek wodny

Zamek Beeskow

Zdjęcie: Konrad Królikowski

Zamek wodny zbudowany został w XIII w. W owym czasie należał do możnego rodu Strele, właścicieli Beeskowa-Storkowa. Strele utworzyli sieć warowni w Lieberose, we Friedlandzie i w Storkow, a także w innych miejscach.

Centrum kulturalno-edukacyjne

Dziś zamek Beeskow to centrum kulturalno-edukacyjne. W działającym tutaj Muzeum Regionalnym można obejrzeć znaleziska pochodzące z okolic Beeskow, kolekcję sztuki współczesnej, a także podziwiać widok z wieży na miasto i krajobraz nad Sprewą. Centrum kultury organizuje wystawy, wydarzenia kulturalne i projekty artystyczne. W ostatnich latach z powodzeniem realizowano festiwal teatralny „Opera Oder-Spree”, projekty teatru młodzieżowego, plenery artystyczne i widowiska dla dzieci.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Kontakt:

Burg Beeskow
Frankfurterstraße 23
15848 Beeskow
+49 3 366 35 27 12
info@burg-beeskow.com
http://www.burg-beeskow.de/

Zamek Strele we Friedlandzie

Zamek Strele, Friedland

Zdjęcie: Konrad Królikowski

Nazwa „Zamek Strele” (Streleburg) pochodzi od pierwszego właściciela zamku – Timo von Strele. Od początku XVI w. była to siedziba zakonu joannitów. Odbudowali oni zamek po niszczycielskim pożarze miasta i nadali mu jego obecny wygląd. W 1875 r. miasto Friedland kupiło zamek i nadal jest jego właścicielem.

Wystawy muzealne

Warto tu obejrzeć wystawę „Życie w ciągu ostatnich 100 lat”, wystawę „Zwierzęta naszego regionu” oraz zajrzeć do Niemiecko-Polskiego Multimedialnego Centrum Informacji i Spotkań. Centrum to wspólny projekt partnerskich miast Friedland i Sulęcin.

Duzo imprez

Na dziedzińcu otoczonym murem obronnym odbywa się wiele imprez, m.in. festiwal muzyczny „Beyond milion” z udziałem zespołów z całej Europy, wiosenne i jesienne festyny, a także Boże Narodzenie na Zamku (Burgweihnacht) podczas trzeciej niedzieli adwentu.

Informacja turystyczna Friedland

W zamku znajduje się biuro informacji turystycznej miasta Friedland. Organizowane są wycieczki z przewodnikiem.

Przytulna restauracja

Godna polecenia jest zamkowa restauracja i kawiarnia.

Restauracja Zamek Friedland

Zdjęcie: Andrzej Szoszkiewicz

 

Save

Save

Save

Save

Kontakt:

StreleBurg Friedland
Pestalozzistraße 3
15848 Friedland
+49 33 67 64 59 78
tourismus@friedland-nl.de

Pałac Sauen - dobra Augusta Biera

Późnobarokowa budowla położona w małej wsi Sauen (gmina Rietz-Neuendorf) pochodzi z połowy XVIII w. Z dawnych czasów zachował się dwór, budynki gospodarskie, staw i ogrodzenie dziedzińca, lodownia, ogrodzenie parkowe, a także dwie aleje kasztanowe prowadzące do lasu.

Na terenie dworu znajduje się grobowiec właściciela dóbr – prof. Augusta Biera. Obecnie mieści się tutaj dom pracy twórczej.

Fundacja August Bier w Sauener Wald

Fundacja Augusta Biera – Zdjęcie: Frank Kühl

 

Save

Save

Save

Save

Save

Kontakt:

Gutshof Sauen
Zum Anger 8
15848 Rietz-Neuendorf
+49 033672 60910