Trasy rowerowe

Trasy rowerowe

Lubisz poznawać świat z rowerowej perspektywy? Nasz region jest rajem dla miłośników dwóch kółek. Zarówno dla tych o sportowym zacięciu, jak i dla rodzin z dziećmi.

Trasy rowerowe

Zdjęcie: Konrad Królikowski

600 km oznaczonych tras rowerowych

Przygotowaliśmy dla Was ponad 600 km oznaczonych tras rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W Beeskow znajdziesz wiele wypożyczalni rowerów: tradycyjnych i elektrycznych. Przy trasach możesz skorzystać z postojów i noclegów należących do sieci Bett+Bike. Kontakt z naturą, piękne widoki, wygoda podróżowania, bezpieczeństwo – tego możesz być u nas pewien.

Trasy Rowerowe w regionie Sprewy i jeziora Schwieloch

Przez region przebiegają interesujące długodystansowe szlaki rowerowe, jak najdłuższa trasa Niemiec: Tour Brandenburg o długości 1111 km. Możesz też wybrać Spreeradweg (ok. 400 km) prowadzącą od źródeł rzeki Sprewy w Eibau przy granicy z Czechami i Polską do Berlina. Najładniejsze zamki i pałace leżą przy trasie Märkische Schlössertour. Oczywiście są i krótsze szlaki, które można pokonać w jeden lub pół dnia.

Spotkanie z kulturą Łużyczan

Jadąc rowerem, spotkasz się z kulturą Łużyczan – ludności pochodzenia słowiańskiego, która od VI w. zamieszkuje dorzecze Sprewy i Nysy Łużyckiej. Wszędzie napotkasz dwujęzyczne napisy – łużyckie i niemieckie. Język łużycki jest bardzo zbliżony do polskiego (Dolne Łużyce) lub czeskiego (Górne Łużyce).

W ciepłe dni zabierz strój kąpielowy – po drodze możesz się wykąpać w aż 30 jeziorach!

kąpielisko

Zdjęcie: IT Beeskow

Mapa szlaków w Brandenburgii

W Beeskow mają początek 4 pętle rowerowe. Prowadzą po dobrze oznakowanych drogach, przez równinną okolicę. Są więc dobrą propozycją aktywnego wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Przed wyjazdem warto zwrócić uwagę na długość tras, by odpowiednio rozłożyć siły. Mapy oraz informacje są dostępne w sklepie internetowym oraz w Informacji Turystycznej w Beeskow.

Pętla wokół jeziora Schwieloch (Schwielochseerundfahrt)

To ambitna trasa wokół największego akwenu w Brandenburgii – jeziora Schwieloch (dolnołuż. Gójacki jazor). W pobliżu znajduje się wiele zabytków, takich jak kościół obronny we wsi Zaue, zamki we Friedlandzie i w Beeskow. W Trebatsch warto odwiedzić Muzeum Ludwiga Leichhardta, poświęcone pochodzącemu z tej wsi podróżnikowi i badaczowi Australii.

Długość: 55 km

Pętla Krügersdorf (Radtour über Krügersdorf)

To spokojna, ale bogata w atrakcje trasa. We wsi Ragow możesz urządzić postój na bardzo ładnym miejscu odpoczynku dla rowerzystów. Potem jedź dalej trasą Oder Spree w kierunku miejscowości Schneeberg. Po 3 km dotrzesz do 1000-letnich dębów w Krügersdorf (najstarszych w Brandenburgii). W miejscowości jest wygodny postój dla rowerzystów, na którym możesz zrobić dłuższy przystanek. Zwłaszcza w pogodny dzień urzeknie Cię piękna panorama okolicy. Zamknięcie pętli uczcij jednymi z najlepszych lodów w Niemczech. Posmakujesz ich w kawiarni „Schukurama” oraz w barze „Iceguerilla” w Beeskow. A może masz ochotę na świeżą rybę? Jeżeli tak – udaj się do restauracji „Spreebrücke” w Beeskow. Nie zawiedziesz się!

Długość: 20 km

najlepsze lody w Niemczech

Zdjęcie: Konrad Królikowski

Pętla przez Gut Hirschaue (Radtour über das Gut Hirschaue)

Po wyjeździe z Beeskow trasa prowadzi przez Bornow do Birkholz, gdzie znajduje się duże gospodarstwo Gut Hirschaue znane z ekologicznej hodowli dzikich zwierząt (daniele, jelenie, muflony, lokalna odmiana świń), które mają wybieg o powierzchni 185 ha. Warto przejść (lub przejechać) ścieżkę edukacyjną po Gut Hirschaue (3,5 km). Po drodze zobaczysz zwierzęta i piękne krajobrazy. Z tablic informacyjnych dużo dowiesz się o gospodarstwie. Na posiłek, najlepiej na danie z dziczyzny, wstąp do tutejszej restauracji. W sklepie firmowym możesz kupić tutejsze wyroby. Dalej trasa wiedzie przez malownicze winnice z powrotem do Beeskow.

Długość: 15 km

Gut Hirschaue Führung

Zdjęcie: IT Beeskow

Pętla przez Leißnitz (Radtour über Leißnitz)

Trasa prowadzi przez lesisty teren z Beeskow do Leißnitz i z powrotem. Po drodze pokonasz przeprawę promową przez Sprewę (ręczny prom linowy działa od kwietnia do października). Przed przeprawą warto urządzić przerwę. W ciepły dzień możesz wykąpać się w jeziorze Tiefersee.

Długość: 16 km

Prom Leißnitz

Zdjęcie: IT Beeskow

Zanim wrócisz do centrum Beeskow, zatrzymaj się w Erlebnishof Beeskow ze sporym wybiegiem dla owiec. To mocny punkt programu, zwłaszcza kiedy podróżujesz z dziećmi. Obok znajduje się też plac zabaw.

Zwierzęta na Erlebnishof Beeskow Niemcy

Zdjęcie: Konrad Królikowski

Długodystansowe trasy rowerowe przebiegające przez Region Sprewy – Beeskow – Schwielochsee

Szlak rowerowy rzeki Sprewy (Spreeradweg)

Urozmaicona trasa prowadzi od źródeł Sprewy na Pogórzu Łużyckim, w pobliżu trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec, aż do  Berlina, gdzie w dzielnicy Spandau Sprewa uchodzi do Haweli.

Trasa biegnie bezpośrednio wzdłuż Sprewy, przez zalewowy krajobraz i pobliskie lasy, pola i wsie. Brzegi rzeki są przeważnie naturalne, z ciekawą florą i fauną. Warto zatrzymać się w rezerwatach Biosfery UNESCO: Górnołużyckie Wrzosowiska i Stawy Oberlausitzer Heide- und Teichlandschaft (to jedno z największych skupisk stawów w Niemczech) i Spreewald (na północny zachód od Cottbus), w którym zachowany został unikatowy fragment krajobrazu rzeczno-dolinowego. Dla kontrastu, koło Spremberg warto obejrzeć efekty rozwoju cywilizacji – ogromne odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego.

Szlak łączy szereg historycznych miast w Saksonii (np. Budziszyn – Bautzen) i Brandenburgii (np. Spremberg, Chociebuż – Cottbus, Lübbenau, Beeskow, Fürstenwalde).

Długość: 404 km

Szlak rowerowy Odra Nysa (Oder-Neiße Radweg)

Początek w Nová Ves nad Nisou (Czechy), meta w Ahlbeck (Niemcy).

Teren: przeważnie płaski, nadaje się dla rodzin z dziećmi

Szlak przebiega wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry, rzek, które od 1945 r. wyznaczają naturalną granicę pomiędzy Polską i Niemcami. Punkt początkowy znajduje się w Czechach, w południowej części Gór Izerskich, na wysokości ok. 635 m n.p.m., w miejscowości Nová Ves nad Nisou. W pobliżu znajduje się źródło Nysy Łużyckiej. W okolicy miejscowości Obersdorf w Saksonii ścieżka przychodzi na teren Niemiec. W Żytawie (Zittau) rozpoczyna bieg wzdłuż Nysy po niemieckiej stronie. Z drugiej strony rzeki widać Polskę. Po drodze warto odwiedzić przepiękne bliźniacze miasta Görlitz i Zgorzelec. W okolicy Mużakowa (Bad Muskau) oraz Łęknicy znajduje się niemiecko-polski Park Mużakowski (Fürst-Pückler-Park), który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. We wsi Kłopot po polskiej strony Odry znajduje się jedno z większych w Polsce stanowisk bociana białego.

Bocian bialy

Zdjęcie: Mariusz Cieszewski/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland | Flickr na licencji CC BY-ND 2.0 |

Warto odwiedzić Eisenhüttenstadt, modelowe miasto socjalistyczne w NRD, dziś największy zabytek w Niemczech. Jeśli lubisz obserwować ptaki, koniecznie skieruj się do Słońska, do Parku Narodowego Ujście Warty, zwanego Rzeczpospolitą Ptasią. Od 16 lat co roku w kwietniu organizowane są spotkania miłośników ptaków – Zloty Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej. Park został założony dla ochrony unikatowych terenów podmokłych, rozległych łąk i pastwisk, które są jedną z najważniejszych w Polsce ostoi ptaków wodnych i błotnych. Na terenie parku stwierdzono obecność 245 gatunków ptaków, w tym 174 lęgowych.

Park Narodowy Ujście Warty - Szlak rowerowy

Zdjęcie: Mikołaj Szoszkiewicz

Z kolei pod Szczecinem będziesz przejeżdżał przez Park Narodowy Dolna Odra (National Park Unteres Odertal) w Niemczech oraz Park Krajobrazowy Dolna Odra po stronie polskiej. Chroniona jest tu dolina Odry wraz z jej starorzeczami i kompleksami szuwarów, łąk zalewowych i lasów łęgowych. Podziwiaj piękno krajobrazu i przyrody z jej różnorodnością gatunkową flory i fauny, zwłaszcza ptaków. Długą podróż skończysz w Parku Krajobrazowym Wyspy Uznam (Naturpark Insel Usedom) niedaleko Świnoujścia.

Mapa multimedialna

Długość:628 km

Szlak rowerowy Beeskow Sulęcin

Początek w Beeskow, meta w Sulęcinie.

Szlak prowadzi głównie asfaltowymi i prawie w całości zmodernizowanymi drogami oraz bocznymi drogami o niskim natężeniu ruchu. Łączy historyczne miasta: Beeskow, Friedland, Müllrose, Frankfurt n. Odrą, Słubice, Górzycę, Ośno Lubuskie i Sulęcin. Po drodze podziwiaj piękno przyrody w Parku Schlaubetal, lasy łęgowe koło Słubic, Dolinę Odry, Park Krajobrazowy Ujście Warty oraz Sulęcińską Szwajcarię.

Trasę rozpocznij od zwiedzania zabytkowej starówki w Beeskow. Potem koniecznie zwiedź zamek w pobliskim Friedlandzie. Tuż przy granicy z Polską warto zatrzymać się we Frankfurcie n. Odrą, żeby odwiedzić interesujące muzea i galerie. Po drugiej stronie Odry zobacz Muzeum Łąki w Owczarach, dawną siedzibę biskupów lubuskich w Górzycy oraz Fort Żabice.

Z pewnością zaskoczy cię Ośno Lubuskie, malowniczo położone wśród jezior i zalesionych wzgórz morenowych. Ośno jest jednym z nielicznych w Polsce miast z zachowanymi prawie w całości średniowiecznymi kamiennymi murami obronnymi wraz z basztami. Warto też wstąpić do Muzeum Ziemi Torzymskiej oraz kościoła św. Jakuba. Szlak kończy się w Sulęcinie, gdzie warto zobaczyć pozostałości układu urbanistycznego starego miasta z zabytkowymi kamienicami z XVIII i XIX w. Podziwiaj fragmenty murów obronnych z XIV w. z furtą i śladami baszt. Spacerując po centrum, zwróć uwagę na Dom Joannitów i zabytkowy kościół św. Mikołaja.

Mapa

Długość ok. 120 km

Szlak zamków markijskich (Märkische Schlössertour)

Szlak ma postać ósemki – i dlatego podzielony jest na północną i południową pętlę.
W tym regionie Brandenburgii znajdziesz wiele odrestaurowanych dworów, pałaców i zamków. Trasa zaczyna się koło zamku w Beeskow. W pobliżu miejscowości Briescht przejdziesz po drewnianym moście zwodzonym o ciekawej konstrukcji. Zabytek został skrupulatnie odrestaurowany w 1992 r. W Briescht podziwiaj historyczne budynki królewskiego nadleśnictwa. W okolicy znajduje się obszar chroniony Natura 2000 z siedliskami wydry i bobra.

Po drodze możesz zobaczyć liczne zabytkowe zamki: Steinhöfel, Groß Rietz, Alt Madlitz, Gusow, Wulkow, Neuhardenberg, Falkenhagen, Trebnitz oraz dwór Sauen.

Długość: 197 km

Tour Brandenburg

Start i meta w Brandenburg an der Havel.

Tour Brandenburg to najdłuższa trasa rowerowa w Niemczech. Po drodze odkryj 31 historycznych miast, 11 obszarów chronionego krajobrazu (np. Naturpark Schaubetal oraz Naturpark Märkische Schweiz), jeden park narodowy, trzy rezerwaty biosfery, mnóstwo ciekawych wsi, przykładów gotyku ceglanego, a także liczne rzeki i jeziora.
Przebiega po płaskim terenie, z nielicznymi łatwymi podjazdami. Drogi głównie asfaltowe.

Długość: ok. 1000 km

Szlak Odra Sprewa (Oder Spree Tour)

Trasę rozpocznij od zwiedzania zabytkowej starówki w Beeskow.

Warto zobaczyć:

Katedrę Mariacką w Fürstenwalde, malowniczo położoną nad jeziorem miejscowość Müllrose, eleganckie uzdrowisko Bad Saarow, oferujące kąpiele termalne i borowinowe. Eisenhüttenstadt, pierwsze socjalistyczne miasto w NRD, które jest największym zabytkiem w Niemczech.

Koniecznie obejrzyj w Neuzelle (na południe od Frankfurtu nad Odrą) przepiękny kościół klasztorny należący niegdyś do cystersów.

W rozciągającym się nad jeziorem Scharmützel (Scharmützelsee) historycznym mieście Storkow obejrzyj zamek Strele.

Grünheide, położone  niedaleko Berlina, znane jest ze starej odmiany jabłka – Apfel aus Grünheide. Miejscowość leży wśród jezior, przyciąga mnogością zabytków.

W Erkner koło Berlina warto wstąpić do Muzeum Gerharta Hauptmanna.

W regionie Sprewa-Schwielochsee-Beeskow warto odwiedzić Trebatsch z Muzeum Ludwiga Leichhardta, które składa się z czterech wystaw, m.in. odtworzonej klasy szkolnej z czasów Leichhardta, oraz zamek Kossenblatt.

Trasa kończy się w Beeskow.

Sieć Bett and Bike oferuje noclegi dla rowerzystów, np. w Beeskow i okolice.

Długość: 278 km